Prof. Dr. Salih TUĞ, Akademinin son asrına bir bakış

        Prof. Dr. Salih TUĞ’un konuşmacısı olduğu “Akademinin son asrına bir bakış” konulu etkinliğin vidyo kaydını izlemek için tıklayınız.

     

ÜNDER ve  Üsküdar Belediyesi  işbirliğiyle  Belediye tesislerinde 20.11.2022 tarihinde Marmara Üniversitesi İlahiyat fakültesi kurucu dekanı Sayın Prof. Dr. Salih TUĞ’un yaşam hikayesini ve önemli tecrübelerini ve tavsiyelerini dinledik. YouTube üzerinden de canlı olarak yayınlanan programın açılış konuşmasını ÜNDER Başkanımız Sayın Prof. Dr. Muhammed KURULAY yaptı. ÜNDER faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  Sayın Prof. Dr. Süleyman KIZILTOPRAK Salih Hocayı tanıttı.

Salih Hoca, Horhor Aksaray’da geçen çocukluğu ve İlkokul, lise ve üniversite yıllarındaki hatıralarını paylaştı. Girişimciliğin hayatında çok önemli bir rol oynadığını belirtti. Gençliğinde Anadolu’yu ve Avrupa’yı otostopla dolaştığını anlattı. Çocuklarımızı çok korumacı bir ortamda yetiştirmek yerine onların girişimciliklerini arttırmaya çalışmamız gerektiğini söyledi. Yüzme, atletizm ve kayak dallarında büyük başarılar elde eden hocamız sporun yazışmamızda çok önemli bir rol oynadığını belirtti. Sağlıklı bir yaşam için kendisin günde yaklaşık bir saat eksersiz yaptığını belirtti. Akademisyenlerin aynı zamanda sivil toplum (STK) faaliyetlerine katılması gerektiğini söyledi.

Hocamızın hayatında çok önemli rol oynayan üç değerli hocası, Fuad SEZGİN, Zeki Velidi TOGAN ve Muhammed HAMİDULLAH hocalarla ilgili hatıralarını paylaştı. Eski Milli Eğitim Bakanlarından ve Marmara Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr.  Orhan OGUZ  hocanın Türkiye’nin akademik hayatına katkılarına değindi.  Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nin kurucu dekanı olarak kendisini  davet eden Orhan Oğuz Hoca’yı kıramayıp onunla birlikte çalıştığını ifade etti. Birkaç yıl görev yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi’ne dönmeyi planladığını ancak Marmara İlahiyat Fakültesi’nde kurucu dekan ve hoca olarak 15 yıl hizmet verdiğini belirtti.

Soru ve cevap kısmıyla devam eden sohbetimiz ÜNDER Başkanımız Sayın Prof. Dr. Muhammed KURULAY’ın Salih Hocaya teşekkür belgesi sunumuyla sona erdi.

 

About MKurulayAAkil

Check Also

HANZALA

Prof. Dr. Cihan Okuyucu HANZALA I Ben Filistinli  yetim Hanzala Sığınakda doğurmuş beni anam Göbeğimle …

Bir yanıt yazın