Üniversitelerin Bilgi Bankaları ve bir teklif

Üniversiteler ve mezun olan öğrencileri arasında etkileşim oluyor mu veya yeteri kadar oluyor mu?

Bildiğim kadarıyla öğrenciler mezun olduktan sonra çoğunlukla okuduğu üniversite ile arasında irtibat kopuyor.

Hayat sürekli değişim ve gelişim halinde. Bilimsel bilgi, teknoloji de öyle.

Eğitim hayatı sonrasında mühendis, doktor ve diğer bütün alanlarda mesleğini icra edenler, alanlarında yeniliklere kendileri imza atabiliyor veya karşılaşabiliyor. Üniversiteler de bir zaman sonra aynı alanda daha gelişmiş, güncellenmiş bilgileri öğrencilerine veriyor.

İnternet tabanlı bilgi bankaları bu kopukluğu ortadan kaldırmada bir çözüm yolu olabilir.

Bulut yöntemi ve benzeri yöntemlerle üniversiteler mezunlarını desteklediği gibi, yeni teknoloji, değişim ve gelişmelerle karşılaşan veya üreten mezunlar da mezunu olduğu üniversitelere geri besleme yapabilir. Yazılı ve görüntülü olarak bilgi bankalarında, gelişmeler, tüm öğrencilerin ve mezunların erişimine açık bir şekilde, karşılıklı paylaşılabilir.

Muhtemelen ticari kaygılarla her alanda üniversitelere geri besleme olmayabilir. Fakat her değişim ve gelişimin ticari bir değer taşıması gerekmez (ticari kaygılarla saklı tutulacakları bir kenara bırakabiliriz).

Bilim insanlığın ortak malıdır. Şayet milletçe bu alanda doğru bir şekilde ortaklaşılabilirse ülkemizin bilimsel gelişim hızına ilave bir ivme kazandırması mümkündür.

“Akıl akıldan üstündür” diye boşuna denilmemiştir. Kur’an’ı Kerim’in Yusuf Suresi 76’ncı ayetinde “Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır” denmektedir ki hem buna işaret eder, hem de bilginin paylaşılmasını teşvik eder. Zira bu şekilde daha doğruya ve güzele ulaşılabilir.

Paylaşılan bilginin gelişme, geliştirilme ihtimali, paylaşılmayana göre yüksektir.

About Selahattin Altun

1964 yılında İstanbul'da doğdu. 1988'de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Yirmi üç yıl boyunca çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Allah'ı Anlamak isimli KDY yayınları arasında yer alan bir kitabı bulunmaktadır. Emekli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Check Also

Yapay Zekâ Yükseköğretimi Kökten Değiştirebilir

Prof. Dr. Kurulay: Yapay Zekâ Yükseköğretimi Kökten Değiştirebilir Bu ropörtajın alındığı gazete haberini görmek için …

Bir yanıt yazın