Güncel Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeler Işığında Üniversitelerimizin Geleceği

Güncel Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeler Işığında Üniversitelerimizin Geleceği

Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği olarak Karadeniz bölge rektörleri ve ilgili akademisyenlerin iştirak ettiği, “Güncel Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeler Işığında Üniversitelerimizin Geleceği” konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Rize’de 22 Haziran’da düzenlenen toplantıya ÜNDER Başkanı Prof. Dr. Muhammed Kurulay, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü ve ÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Aşıkkutlu’da katıldı.

 

 

 

 

 

 

Genel kanaat olarak üniversitelerin değişime ve güncel gelişmelere açık olması gerektiği üzerinde durulan toplantıda yapay zeka gibi yeni teknolojik ilerlemeler sonrasında üniversitelerin işlevinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Üniversitelerin bölgelerindeki sorunlara çözüm üretebilecek konulara öncelik vermesi ve gelişen teknolojiler ışığında müfredatlarını yenilenmesi gibi gereklilikler ele alındı. Ayrıca yurtdışında eğitim için gönderilen-giden akademisyen  adaylarının memleketin ihtiyacına göre eğitime yönlendirilmeleri özellikle sosyal alanlarla ilgili çalışma yapmak için yabancı ülkelere gidenlerin Türkiye üzerinde çalışma yapmaması ilgili ülkeler üzerine çalışma yapması gerektiği konuları üzerine duruldu.

Ülkemizin ve üniversitelerimizin geleceğini yakından ilgilendiren bu konuların tekrar gündeme alınarak daha kapsamlı bir çerçevede irdelenebilmesi ve tartışılabilmesi adına ÜNDER olarak Ağustos ayı içerisinde daha geniş katılımlı bir toplantının Rize’de gerçekleştirilmesine karar verildi.

Ev sahibi olan Üniversite Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’a ve etkinliğe katkılarından dolayı Mühendislik dekanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Öksüz’ e ayrıca katılan ve katkı sunan akademisyenlere teşekkür edilerek toplantı sonlandırıldı.

About MKurulayAAkil

Check Also

Entelektüel pandemi ve yükseköğretim

Entelektüel pandemi ve yükseköğretim Prof. Dr. Durmuş Günay/ Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi 08.04.2024 Sağlık değil, …

Bir yanıt yazın