ÜNDER Deprem Özel Programı

ÜNDER Deprem Özel Programı

Programın vidyo kaydını izlemek için tıklayınız.

24 Şubat 2023 tarihinde 20:30’da çevrimiçi olarak 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Asrın Felaketi olan Kahramanmaraş merkezli depreminde vefat edenlere Rahmet, yaralılara şifa, memleketimize başsağlığı niyazı ile program başladı. ÜNDER Başkanı Prof. Dr. Muhammed KURULAY’ın açılış konuşmasında dernek olarak düzenlediğimiz depremzedeler için kütüphane ve mesken yapma kampanyasından bahsetti. Kampanyaya destek veren akademisyenlere teşekkür edildi. Kampanya hakkında bilgi için tıklayınız.

Deprem esnasında bölgede olan Hocamız Prof. Dr. İsmail GÜVENÇ ve deprem sonrası bölgede görev yapan Dr. Nedim UZUN ve Fatih Belediyesi yöneticilerinden Yunus ÖZTÜRK ve araştırma yapmak üzere bölgede bulunan Doç. Dr. Fatih TÖRNÜK ile söyleşi gerçekleştirdik. İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü Müdürü, Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü, Mikdat KADIĞLU, afet öncesi hazırlıklar ve afet sonrası yapılması gerekenler konusunda bilgiler verdi.

İsmail Hoca deprem sırasında yaşadıklarını anlattı ve bu afetten dersler çıkarmamamızı ve Türk-İslam toplumu olarak zihinsel bir dönüşüme ihtiyacımız olduğunu belirtti. Toplum, camide, okulda, kışlada, bilinçlendirilmelidir. Kahramanmaraş tarım ürünleri ve özellikle pamuk üretimi için geniş arazilere sahip. Ayrıca bölgede endüstriyel üretim de gerçekleşmekteydi. Bölge ekonomisi buralarda yaşamın tekrar başlayabilmesi için desteklenmelidir.

Yunus ÖZTÜRK Bey 7 Şubat tarihinde bölgeye intikal ettiklerini, hemen bir fırın kurarak günlük olarak 125,000 ekmek ürettiklerini ve yaklaşık 8.000 kişiye sabah, öğlen akşam sıcak yemek servisi yaptıklarını anlattı. Bölge sakinlerinin şehir, kasaba ve köylerinden ayrıldıklarını ve barınma yeri ve iş imkanları bulabilirlerse bölgeye dönmeyebileceklerini belirtti.

Fatih TÖRNÜK Hoca bir TÜBİTAK projesi için bölgeye gittiklerini ve gıda güvenliği, arzı ve temizliği konusunda bir araştırma yaptıklarını belirtti. Bölgeye yeterince gıda maddesinin ulaştığını devlet kurumları ve STK’ların başarılı bir şekilde gıda talebini karşıladıkların söyledi. Temizlik konusunda da endişe yaratacak bir durum olmadığını belirtti.

Hatay’da görev yapan Dr. Nedim UZUN, bölgenin mahşer yerine benzediğini ifade etti. Yaklaşık 150 doktorun ilk müdahaleyi yapmak için hazır bulunduklarını ve yaralıların 25 dakika içinde Adana’daki hastanelere helikopterlerle nakledildiğini belirtti.

Mikdat Hoca Beklenmeyeni “Beklemek, En Kötüyü Yenmek” başlıklı sunumunda risk yönetimi konusunda bilgiler verdi Riski azaltmanın ve afetlere hazırlıklı olmanın afet sonrası yapılacaklardan çok daha önemli olduğunu söyledi. Afet sonrası kriz yönetimi için etki ve ihtiyaç analizinin derhal yapılması ve müdahalenin hızla gerçekleştirilmesi ve afetten etkilenenlerin şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. En kötüye göre planlama yapılması gerekiyor. Depremler, yangınlar ve seller yanında kuraklığında bir doğal afet olduğunu belirtti. Toplamda 31 farklı afetin gerçekleşebileceğini söyledi. Hazırlık aşamasında olay komuta sisteminin kurulması, planlamaların yapılması, tahmin ve uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve tatbikatların yapılması gerekiyor. Afet sonrası ilk 72 saat çok önemli. Toplum ve STK’lar afetler konusunda eğitilmelidir. Hastane, yurt ve kamu binalarının afetler sırasında kullanılmak üzere çok sağlam yapılması gerekiyor. Afet sonrası toplanma alanları da imar iskân planlarında kayıtlı olmalıdır. Enkaz kaldırma çalışmalarında, zehirli maddeler (kimyasallar, kurşun, asbestos, vs.) konusunda dikkatli olunması ve enkazdaki malzemelerin geri dönüşümünün gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır.

About MKurulayAAkil

Check Also

Goodhard Kanunu ve Akademik Teşvikler

Goodhard Kanunu ve Akademik Teşvikler Goodhard kanununa göre “Bir ölçüt hedef haline gelirse iyi bir …

Bir yanıt yazın